Monumentalno delo Paje Jovanovića izloženo u Narodnom muzeju

„Krunisanje cara Dušana“ – monumentalno delo slikara Paje Jovanovića izloženo je u Narodnom muzeju u Beogradu i biće deo njegove stalne postavke. Slika je veličine preko 20 kvadratnih metara, a poznata je i pod nazivom „Proglašenje Dušanovog zakonika“. Čuveno delo, jednog od najznačajnijih srpskih slikara, izloženo je nakon obimnih radova na restauraciji i konzervaciji.

Slika „Krunisanje cara Dušana“  nastala je kao porudžbina Kraljevine Srbije za potrebe učešća na Svetskoj izložbi u Parizu 1900. godine, gde je osvojila zlatnu medalju i brojna priznanja. Na njoj je prikazan čin krunisanja cara Dušana 1346. godine u Skoplju.

Na slici je prikazana 31 istorijska ličnost, a o vizuelnoj rekonstrukciji događaja sa slike, Paja Jovanović je prikupljao podatke u Beču, Veneciji, Carigradu, Skoplju, Prizrenu, a u srednjovekovnim manastirima proučavao je i kraljevske odežde i ornate.

Restauracija i konzervacija urađene su sa velikom pažnjom, a na dugotrajnost procesa uticale su velike dimenzije slike i sveobuhvatne analize tehnike i slikarskog postupka. Stručnjaci Narodnog muzeja su u saradnji sa Tehnološko-metalurškim i Hemijskim fakultetima u Beogradu, ispitivali mehanička svojstva platna i način njegove pripreme za slikanje kako bi precizno proračunali inovativan načina zatezanja slike.

Ovaj analitički pristup konzervatora otkrio je originalan postupak prepariranja platna koji je dopunio znanje o Paji Jovanoviću kao slikarskom velikanu koji je eksperimentisao materijalima kako bi postigao likovne vrednosti prema umetničkoj zamisli i želji kralja Milana Obrenovića.

Paja Jovanović smatra se jednim od najznačajnijih slikara srpskog realizma. Naslikao je preko 1099 dela, a prikazivao je uglavnom scene iz narodnog života i istorije. Uticao je na likovno obrazovanje, kulturu, ali i na rodoljublje. Jedan je od 100 najznamenitijih Srba. Neka od njegovih najpoznatijih dela su „Seoba Srba“, „Čas mačevanja“, „Ženidba cara Dušana“ i mnoga druga.

Ostavi svoj komentar