Noćna krema za lice – na šta treba da obratite pažnju

Kao što je vašem telu noću potreban san, tako je i licu potrebna večernja nega – noćna krema za lice. Koža noću miruje i drugačije apsorbuje kremu, zato je važno da obratite pažnju, na to koji ćete preparat izabrati za negu lica pred spavanje. Noćna krema za lice je podjednako važna kao i dnevna, veći deo regeneracije kože se odvija upravo noću, a lice tada miruje i sporije upija sastojke.

Kako se razlikuju noćna i dnevna krema?

U toku noći koža povećano luči sebum, pa se lice dodatno masti, zato noću izbegavajte masnije kreme za lice. Ali ako ne nanesete noćnu kremu uopšte, ujutru će vam lice biti suvo, a koža ispucala. Zato danas u kozmetičkoj industriji imamo u ponudi brojne kreme za noćnu negu.

Koža se susreće sa velikim brojem spoljnih uticaja kao što su: zagađen vazduh, vetar, zračenje, prašina i bakterije i zato dnevna krema za lice, pored hidratacije, mora i da štiti kožu. Ona bi trebalo da sadrži zaštitini faktor koji štiti od, danas, sve intenzivnijeg sunčevog zračenja. Ne moramo da naglašavamo koliko je važna zaštita od sunca.

Šta treba da sadrži noćna krema za lice?

Noćna krema za lice nanosi se pred spavanje. Ona treba da sadrži antioksidanse, vitamine, minerale i anti-age sastojke. Noć je period kada se celo telo odmara i regeneriše, tada dolazi do opuštanja mišića lica i zato je noć idealno vreme za kremu, jer će koža upiti sve delotvorne sastojke.

Noćne kreme sadrže veći broj koenzima Q10, to je prirodni antioksidans koji hidrira kožu. One bi trebalo da budu obogaćene i vitaminima, a posebno vitaminom E i C, koji štite kožu od prevremenog starenja.

Hijaluronska kiselina je takođe važan sastojak noćnih krema, ona ima sposobnost da ukloni postojeće bore i spreči nastanak novih.

Redovnom upotrebom noćne kreme usporićete nastanak bora. Preporučuje se i upotreba kreme koja se nanosi u predelu oko očiju, zato što svi želimo da se ujutru probudimo sveži i bez podočnjaka.

Kako odabrati pravu kremu prema tipovima kože?

Ono što važi pri odabiru dnevne, važi i za noćnu kremu, a to je da moramo izabrati onu kremu koja odgovara našem tipu kože. Ako imate masnu kožu neće vam odgovarati masnija krema za lice. Zato pre kupovine bilo koje kreme, prvo odredite svoj tip kože.

Tipovi kože:

Masna koža je deblja i sa vidljivijim porama, ona sporije stari. Kada dođe u dodir sa prašinom i spoljnim uticajima, čestice ulaze kroz pore i nastaju mitiseri. Ako ne negujemo masnu kožu na adekvatan način doći će do stvaranja akni. Masna koža ne zahteva čestu hidrataciju, osim u letnjoj sezoni kada se koža prirodno brže suši.

Suva koža je tanja, nežnija i brže stari. Zbog nedostatka masti dolazi do bržeg isušivanja, pa tako ovaj tip kože teže podnosi promene temperature. Ona može biti gruba na dodir. Izuzetno je važno da nega lica obuhvati čestu hidriraciju i sa odgovarajućim kremama. Za ovaj tip kože treba izbegavati preparate koje u sebi sadrže alkohol, jer će je on dodatno isušiti.

Mešovita koža sadrži različite tipove kože na različitim delovima lica, te zahteva različitu negu. Za nju je karakeristična takozvana, T-zona koju odlikuje masniji deo kože u predelu čela, nosa i brade, dok su obrazi, predeo oko očiju i vrat suvi.  Zato je potrebno imati više različitih proizvoda, koje ćemo nanositi odvojeno na određene delove lica.

Da bi vaša koža bila zdrava i sveža, čišćenje lica je, pored hidratacije, vrlo važno. Pred spavanje, pre nanošenja noćne kreme, obavezno skinite šminku i dobro očistite lice. Micelarna voda ili nekom slično sredstvo mogu biti dobar izbor.

Uz upotrebu odgovarajućih krema i kozmetičkih proizvoda, jako je važno da se pravilno i zdravo hranite i pijete dovoljno vode, jer to veoma utiče na kvalitet i izgled vaše kože.