Reciklaža odeće – budućnost modne industrije

Mnogi brendovi veruju da je recikliranje odeće, budućnost modne industrije. Zero waste i održivi razvoj su neophodni za očuvanje naše planete. Modna industrija proizvodi više od 4% celokupnog svetskog otpada, a situacija sa pandemijom dovela je do ogromnih zaliha iz kolekcije proleće/leto 2020. To je i više nego dovoljan razlog da se preduzmu revolucionarni potezi, od kojih je najefikasniji – reciklaža odeće. Rekreiranje i transformacija odeće u nove modne komade, može biti budućnost tekstilne industrije i veliki izazov za modne kreatore. Neki od dizajnera i modnih brendova već su imali kampanje i kolekcije inspirisane reciklažom i zaštitom životne sredine.

„THE OUTNET“ i Viktorija Bekam

Prema Viktorijinim rečima, dizajneri uvek traže načine da budu odgovorniji sa svojim kolekcijama i da izazovu sebe. Brend „THE OUTNET“ je zajedno sa Viktorijom Bekam, kreirao novu kolekciju koristeći već postojeće tkanine, koje su potom pretvorili u predivne haljine i košulje.

„Nike“ i Zero waste

Čuveni sportski brend „Nike“ je u okviru kampanje za nula otpada (zero waste), koristio materijale od starih cipela i patika, od kojih je kreirao nove modele obuće i sportsku opremu. Njihov slogan je bio „Više performansi, manje otpada“.

Barberi

Modna kuća Barberi („Burberry“) udružila se sa „Elvis i Kresse“, održivim, luksuznim proizvođačem, kako bi transformisao kožne otpatke u nove modne komade.

Gabrijela Herst

Luksuzni brend, Gabrijela Herst (Gabriela Hearst), još od 2015. godine, ulaže napore u održivi razvoj. Pored reciklaže odeće i korišćenja održivih materijala u svojim kolekcijama, brend je otvorio i radnju u Londonu, koja je u potpunosti izgrađena od recikliranih materijala. U septembru 2019. održali su prvu reviju na Nedelji mode u Njujorku, na kojoj su prikazani modeli napravljeni sa neutralnom emisijom ugljenika. Gabrijela Herst dokazuje da održivost može biti šik.

„Miu Miu“ i vintidž farmerke

Modna kuća „Miu Miu“ je u jednoj od svojih kolekcija, koristila stare modele 501 farmerki i jakni iz 80-ih i 90-ih godina, kako bi sledila ideologiju održivog razvoja. Komadi teksasa prilagođeni su i personalizovani od strane brenda, koji meša muževnost i ženstvenost, a nosile su ih muze Ema Korin (Emma Corrin), Lila Mos (Lila Moss) i Džordžija Palmer (Georgia Palmer). „Miu Miu“ radio je na još jednom projektu u kome je, starinske odevne komade, iz 30-ih i 70-ih godina, rekreirao u moderne vezove i ukrase.

Zero Waste je skup principa, fokusiranih na prevenciju otpada, koji podstiču transformaciju industrije, tako da svi proizvodi mogu ponovo da se koriste. Cilj je da se otpad ne šalje na deponije, već da se ponovo, preobrađen, koristi do optimalnog nivoa potrošnje.

Održivi razvoj podrazumeva razvoj društva, raspoloživim resursima, koji ne ugrožavaju prirodne sisteme i životnu sredinu.

Redizajnirajte staru odeću

Pogledajte zanimljive ideje, kako da sami redizajnirate staru odeću.

Ostavi svoj komentar