Mnogi svoj dan, a posebno jutro ne mogu da zamisle bez kafe. Ritual ispijanja kafe praktikuje čitav svet, međutim ukoliko se pretera sa kofeinom može doći do određenih poteškoća. Poslednjih godina pojavile su se kafe bez kofeina koje omogućavaju svim ljubiteljima ovog napitka da bez brige ispijaju svoj omiljeni napitak.
Zašto nije dobro piti puno kofeina?
Kofein ima brojna neželjena dejstva za naš organizam. Ljudi koji imaju visok krvni pritisak ne bi trebalo da ga konzumiraju. Kafa nije jedina namirnica u kojoj se nalazi kofein, on je sastavni deo mnogih čajeva poput zelenog i crnog, a može ga biti i u čokoladama i poslasticama.
Zbog preterane upotrebe kofeina može doći do nesanice, naročito ako se odučite za kafu u večernjim satima. To je jedan od glavnih razloga zbog kojih se mnogi opredeljuju za kafu bez kofeina. Previše kofeina može da izazove glavobolju, razdražljivost i uznemirenost. Kofein takođe povećava količinu kiseline u želucu i može izazvati gorušicu.
Koje su prednosti bezkofeinskih kafa?
Kafa bez kofeina se pravi od pravih zrna kafe, sa tim što se 97% kofeina uklanja. Tako prerađena kafa će u jednoj šoljici sadržati oko 3 mg kofeina, dok u šoljici obične kafe ima oko 70-140 mg kofeina. Nutritivna vrednost kafe bez kofeina skoro je ista kao i kod obične kafe. Vodite računa i o konzumiranju bezkofeinske kafe, jer ni u čemu ne treba preterivati. Iako je većina kofeina izvađena, bezkofeinska kafa ipak ima mali procenat kofeina, tako da ne bi trebalo ni nju da pijete u velikim količinama.
Vrste kafe bez kofeina
Postoje različite vrste kafe bez kofeina, od espresa pa sve do nes kafe. Kafa bez kofeina ima skoro isti ukus kao i obična kafa, a danas se u restoranima i kafićima sve češće mogu naći i bezkofeinske verzije popularnih kafi.